anna@prezentello.pl

Książki na prezent dla każdego

Głowa po wakacjach odpoczęła więc dobra książka będzie idealnym prezentem dla aktualnych solenizantów. Książka w ogóle jest prezentem bardzo uniwersalnym i stosunkowo nie drogim. Czasem na Boże Narodzenie, by nie główkować co komu kupić, idę tylko do księgarni. Wiadomo, że każdy ma swój gust, nawet co do książek. Jedni lubią poradniki, inni kryminały, ale jest parę pozycji, które powinny spodobać się większości.

Z godnych polecenia i to niekoniecznie dla moli książkowych jest Przesunąć horyzont Martyny Wojciechowskiej. Autorka chce nam powiedzieć, opisując swoją historię, że nie bez względu na to w jak beznadziejnej sytuacji jesteś teraz, warto przesunąć horyzont by patrzeć w marzenia i urzeczywistnić je.

Dla wierzących i niewierzących – ciekawa opowieść małego chłopca o tym, co widział “po drugiej stronie”, czyli Niebo istnieje… Naprawdę! Todd’a Burpo. W tematyce religijnej pozostając, ciekawe są też książki Szymona Hołowni, a wśród nich Monopol na zbawienie. Obecnie kupuję i rozdaję na prezent, ilościach w hurtowych, książkę Adama Szustaka: # jeszcze 5 minutek, są w niej krótkie i bardzo ciekawe opowieści, nie sposób poprzestać na jednej.

 

Warto też zatrzymać się przy Cieniu Wiatru i Grze Anioła Carlosa Ruiza Zafona oraz przy Katedrze w Barcelonie Ildeofonsa Falconesa. I stare jak świat, obowiązkowe, dwa tytuły Paulo Coelho: Pielgrzym i Alchemik. Jeśli was wciągną, polecam zaopatrzyć się resztę jego dzieł. Ten autor wplata w fikcyjne historie wiele życiowych cytatów. Dla miłośników języka polskiego Wszystko zależy od przyimka Jan Miodek, Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski w rozmowie z Jerzym Sosnowskim. Dla podróżników ciekawy album National Geographic Szalone podróże. Przewodnik: co, gdzie, kiedy i dlaczego. Z pozytywnych poradników na życie polecam Ja Tadeusza Niwińskiego lub Obudź w sobie olbrzyma… i miej wpływ na całe swoje życie- od zaraz! Anthony Robbins. Przyda się również jakakolwiek książka o języku ciała – to zadziwiające ile mówimy nie mówiąc. A jeśli wciąż nie możesz czegoś osiągnąć polecam Siła nawyku. Dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie autorstwa Duhigg’a Charles’a. Dla zestresowanych przyda się Kolorowy trening antystresowy esy-floresy lub wzory i wzorki. Z biografii zaś Walt Disney. Potęga marzeń Bob’a Thomas’a.

 

Zawsze też sprawdzają się różnego rodzaju książki kulinarne o ciastkach, winie, szybkich przekąskach. Z wnętrzarskich albumów polecam rysunkowo i ciekawie przedstawiony Domek albo Design Ewy Solarz – nie tylko dla dzieci.

Nawet, jeśli ktoś nie lubi czytać może obejrzeć album, a z tych polecam: dla fanatyków sztuki, samochodów i pięknych pań Kalendarz Pirelli 1964- 2007, zaś dla naukowców polecam Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi autorstwa Tomasza Rożka lub Kosmos – od planety Ziemi do krańca wszechświatów wyd. Bellona. Albumy są nieco droższym prezentem, ale za to bardzo eleganckim. Trochę mniej poważnie i ze śmiechem przez łzy Nagrody Dawrina. Ewolucja w działaniu Northcutt’a Wendigo.

 

Zestaw książek uniwersalnych starałam się dobrać bardzo obiektywnie. Co chwilę w księgarniach pojawiają się nowości. Najlepiej szukać wtedy TOP 10 bestsellerów. Jeśli masz jakiekolwiek przesłanki, że twój bliski lubi kryminały albo literaturę faktu, skup się właśnie na tych działach. Jeśli jesteś molem książkowym i sam lubisz sobie sprawiać takie prezenty polecam akcje z wymianą książek tzw. książkobranie, lub stare poczciwe biblioteki.

Ja osobiście czytam wszędzie gdzie tylko się da. W tramwaju, w poczekalniach. A w dom, w każdym pomieszczeniu mam po jednej książce, nawet tam gdzie król chodzi piechotą. W szczególnym miejscu, w drewnianej skrzyneczce, z namaszczeniem trzymam od niedawna książkę z 1854 roku Zaklęty Dwór, Walerego Łozińskiego. Najpierw chciałam ją sprzedać, co wcale nie było takie proste. Im dłużej ta książka zostawała u mnie, tym bardziej się z nią wiązałam. Czasu i historii nie da się kupić. Czuję dreszczyk emocji gdy wyobrażam sobie kto tą książkę mógł czytać i jak wyglądał.

 

Gdyby ktoś z was chciał napisać książkę i ją wydać – służę dobrą radą w tym temacie 🙂

Na koniec dla chętnych, podaję listę książek, które są uznawane za dzieła wszechczasów. Są to pozycje często wiekowe, ale na pewno miały wpływ na dzisiejszą literaturę.

Hobbit – J. R. R. Tolkien (1937)

Przeminęło z wiatrem – Margaret Mitchell (1936)

Sto lat samotności – Gabriel Garcia Marquez (1967)

Miłość w czasach zarazy – Gabriel Garcia Marquez (1985)

Anna Karenina – Lew Tołstoj (1877)

Duma i uprzedzenie – Jane Austen (1813)

Władca pierścieni – J.R.R. Tolkien (1954)

Wielki Gatsby – F. Scott Fitzgerald (1925)

Zabić drozda – Harper Lee (1960)

Buszujący w zbożu – J.D. Salinger (1951)

Lolita – Vladimir Nabokov (1955)

David Copperfield – Charles Dickens (1849)

Oliver Twist – Charles Dickens (1837)

Opowieści z Narnii – CS Lewis (1950-1956)

Hrabia Monte Christo – Alexandre Dumas (1844)

Moby Dick – Herman Melville (1851)

Tajemniczy ogród – Frances Hodgson Burnett (1911)

Dodatki do książek:

Było już dużo o książkach, a teraz o czymś do nich. Do zaznaczania miejsca, w którym skończyło się czytać najczęściej używa się biletu tramwajowego, rachunku albo co gorsza zagina się stronę.

Możesz usprawnić i umilić komuś tą kwestię ofiarowując mu zakładkę do książki. Zrób ją samemu choćby z kawałka papieru, zalaminowanych zdjęć lub z materiału albo kup w formie eleganckiej biżuterii. Taka zakładka może być dedykowana konkretnej osobie. Prezent bardzo uniwersalny, w zasadzie na każdą niemal okazję. Dla zagorzałych fanów książek albo dla tych, którzy przerzucili się na czytniki e-booków ale kochają wąchać grube tomy różnych dzieł – dostępne są perfumy o zapachu papieru Paper Passion, Escentric Molecules, a zapakowane są w… książkę. Z ciekawych gadżetów polecam przeźroczystą nakładkę na książkę, która uniemożliwi jej zamykanie się lub nakładkę, która świeci w nocy. Możesz też sprezentować łatwiejszą w użyciu lampkę w wersji mini, którą mocuje się do książki. A gdy bliska ci osoba nie ma jeszcze wygodnego kącika do czytania polecam kupić jej dmuchany fotel.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *